villa temizliği nasıl yapılır

Villa Temizliği Nasıl Yapılır?

İçerik

Villanızın daha güzel görünmesi, mikrop ve hastalıklardan korunması için temizliğinin ve bakımının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Ancak bir villanın temizliği ve bakımı basit bir iş değildir. Bu görev için bir uzman temizlik şirketleri ile çalışabilirsiniz. Çünkü evin her yerinde en iyi temizliği sağlamak amacıyla uygun bir plan ve yönetimle yapılmalıdır. Villa temizliğinizi kendiniz yapacaksanız ya da bir temizlik firması ile anlaşmadan önce dikkat etmeniz kriterler hakkında bilginiz yoksa bu yazı sizlere bilmeniz gerekenleri açıkça ifade edecektir.

Villa Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfak Temizliği

Mutfak, ister apartman dairesinde olsun ister lüks bir villada olsun en çok vakit geçirdiğimiz alandır. Herkes için tüm yemeklerin hazırlandığı yerdir.  Eğer mutfağın hijyenine dikkat edilmez temizlenmesi düzenli ve steril bir şekilde yapılmaz ise hem görünüm açısından hem de sağlık açısından risk taşır. Bu sebeple, hastalanma riski taşımamak, daha sağlıklı olmak ve daha sağlıklı yemekler hazırlayarak tüketmek için, mutfağınızı düzenli şekilde temizlemelisiniz.

Mutfağınızı temizlemeye başladığınızda izlemeniz gerekli olan ipuçlarımız:

  • Bir villada yaşıyorsanız düzenli ve temiz bir görüntüyü sürekli kılmak önemlidir. Bu nedenle mutfağınızda kirli bulaşıklara izin vermemelisiniz. Kirli bulaşıkları sıcak suda bekleterek yıkayabilir ya da doğrudan bulaşık makinesine dizebilirsiniz.
  • Mutfak dolaplarınız açık renkli ise çok sık kirlenebilirler. Temiz bir bezle temizleyici kullanmayı deneyin ve dolaplarınızı bununla ovun. Daha önce olduğu gibi düzgün bir parlaklık elde edene kadar temizlemeye devam edin.
  • Paslanmaz çelik bir lavabonuz var ise, kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz. Bu, normalde çıkmayan sert lekeleri çıkaracaktır.
  • Mikropları ve bakterileri çektikleri için çöp kutularını temizleyin.
  • Son olarak, mutfak zemininin temiz görünmesini sağlamak amacıyla zemini bir bez ya da elektrikli süpürge ile silin.

Havuz Bakımı

Lüks bir villanın en gözde mekânı çoğu kişi için şüphesiz havuzdur. Bu nedenle havuzların her zaman temiz ve parlak görünmesi önemlidir. Temizliği doğru ve düzenli yapabilmek için havuz filtreleri havuzun büyüklüğü ve havuzu kullanan kişi sayısına göre kontrol edilmelidir. Eğer havuz çok sık kullanılıyorsa günde 2 kere, az kullanılıyor ise günde bir kez kontrol edilip, ters yıkama yapılmalıdır. Saç ya da kıl gibi tıkayıcı faktörleri uzak tutan filtre içindeki kıl tutucu düzenli olarak 2 defa açılıp, boşaltılmalıdır. Havuzlu villaya sahip kişiler havuz temizliğini tam bir prosedürde yapmaları için yosun giderici, pH düşürücü, klor, sıvı topaklayıcısı gibi malzemeleri her zaman evlerinde bulundurmalıdır.

Bahçe ve Çim Bakımı

Lüks bir villaya sahipseniz mutlaka bahçeniz göz alıcı olacaktır. Bunu devam ettirebilmek için bahçe bakımınıza dikkat etmeniz gerekecektir. Bir bahçeyi güzel gösteren şüphesiz ki bakımlı çimlerdir. Düzgün bir şekilde kesilmiş temiz çimler bahçenize hoş bir görüntü katacaktır. Güzel gözüken bir bahçe ve güneşte parıldayan çimlere sahip olmak için yapmanız gereken bahçenizin büyüklüğüne bir çim biçme makinesi kullanmaktır.  Düzenli bir çim bakımının yanında peyzaj ürünlerini de bahçenizde yer vermek villanı daha yaşanabilir bir ortama kavuşturacaktır.

Aynaların ve Pencerelerin Temizlenmesi

Kirli aynalar tüm villaya hoş olmayan bir görüntüye sebebiyet verir. Bu sebeple evin her yerindeki ayna ve camların temizlenmesi villanın daha aydınlık ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Bunun için mutlaka bir cam temizleyici kullanın.

Garaj Temizliği

Garajınızın zeminin de var olan çöpleri ve birikintileri temizleyin.  Gerekirse portatif bir süpürge ile vakumlayın. Eğer beton üzerinde yağ var ise gazete kâğıdı sererek fazla yağın emilmesini sağlayın. Betonun kurumasından sonra üç kapak çamaşır deterjanı, iki kapak çamaşır suyu ve bir litre soğuk su ölçüsündeki karışımla garajınızın zeminini yıkayın.

Villa Avize temizliği

Genelde villalarda, büyük, gösterişli pahalı, avizeler tercih edilir.  Avize silme işlemi ise dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Dikkatli bir şekilde biriken tozlar ve lekeler giderilir, silme işlemine geçilir. Avize temizliği yaparken merdiven kullanılmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Sizlere kendi başınıza villa temizliğinde dikkat etmeniz gereken hususlardan bazılarına değindik. Ancak kendi başınıza yapamayacak durumdaysanız veya yeterli vaktiniz yoksa bir temizlik şirketi ile de çalışmayı düşünebilirsiniz. Eğer villa temizliği için bir temizlik şirketi ile anlaşacaksanız şu kriterlere dikkat etmelisiniz:

  • Kaliteli ve güvenilir hizmet,
  • Güler yüzlü ve profesyonel temizlik ekibi hizmeti,
  • Zamanında iş teslimi,
  • Personel sağlığının, güvenliğinin varlığı ve korunması gibi noktalara dikkat eden ve uygulayan firmalar ile çalışmanızı önermekteyiz.