Bahçe Dekoru Nasıl Yapılır

Bahçe Dekoru Nasıl Yapılır?

İçerik

Bahçeli evlerin şık olduğu zaman kendine hayran bıraktığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle uygun ve yerinde yapılmış dekorlar evlerden daha fazla dikkat çekmektedir. Bu sayede bahar ve yaz aylarında evden daha çok bahçelerde oturulmak istenmektedir.

Güzel ve şık bir bahçe dekoru için dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • İyi bir planlama yapılmalıdır.
  • Bahçenin kullanılacak alanı belirlenmelidir.
  • Uygun bahçe mobilyaları seçilmelidir.
  • Mutlaka bahçe bitkileri eklenmelidir.
  • Aydınlatma unsurlarını seçerken bahçenin durumu göz önüne alınmalıdır.
  • İyi bir süsleme ile bahçe keyifli anlara sahne olacaktır.

Bu süreçler ile güzel ve şık bahçe dekorasyonu yapmak mümkün olmaktadır. Bu sayede evinizin en çok dikkat çeken yeri bahçeniz olabilir.

İyi Bir Planlama Süreci Geçirin

Bahçe dekorasyonu için iyi bir planlama oldukça önemlidir. Çünkü ihtiyaca uygun hareket ederek şık bir bahçe oluşturmak mümkün olabilir. Öncelikle ihtiyaçları not etmek gerekmektedir. Öncelikle yağmurlu havalarda bahçeyi kullanmak istenebilir. Bunun için kamelya ya da çardak fikrini gözden geçirmek gerekebilir. Bu sayede yaz kış tüm yıl bahçenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bahçede minik tarım yapmak istenebilir. Bunun için alanın çok da bir anlamı yoktur. İstendiğinde küçük bir alanda meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Sebze ve meyve için öncelikle düzenli bir alan oluşturulması gerekmektedir. Yine ekim alanlarının sınırlarını şık bir şekilde belirlemek oldukça iyi olacaktır. Alanlar belirlendikten sonra nasıl bir ekim yapılacağına karar verilmelidir. Son yıllarda dikey tarım mümkün olmaktadır. Bu sayede bahçenizde hem şık bir alan oluştururken hem de tarım yapabilirsiniz.

Evinizde ya da bahçenizde evcil hayvan besliyor olabilirsiniz. Bu durumda evinizin neşeli dostlarını dikkate alarak dizayn yapmanız iyi olacaktır. Küçük hayvan evleri ya da kulübe hem şık bir aksesuar görevi görecek hem de minik dostlar yeni alanlarına kavuşacaktır.

Kullanılacak Alanlar Belirlenmelidir

Bahçeniz geniş bir alana sahip olabilir. Bazı bahçelerde küçük yapılar eklenebilir. Bu yapılar ilave edildikten sonra bahçenin geri kalan alanı ortaya çıkarılmalıdır. Bahçenin sınırları şık çitler ya da tel örgüler ile belirlenebilmektedir. Bu durum bahçenin dışa açılan kapısı olarak ilk görülecek alandır. Dikkatli ve güzel bir seçim bahçenin geri kalan her alanının güzel olmasını sağlayacaktır.

En Uygun Bahçe Mobilyası Seçilmelidir

Bahçeler için en önemli konular bitkileri, çitler ve taşlar olabilir. Ancak bahçede zaman geçirirken en ihtiyaç duyulan hususlar mobilyalardır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan mobilyaların listesini çıkarmak gerekmektedir. Örneğin kalabalık bir aile ise ona göre oturma alanları ve masalar ilave edilmelidir.

Barbekü ve mangal severler için en uygun mobilyalar yine değişiklik göstermektedir. Bahçenin küçük olması ile mobilya tercihleri tamamen değişebilmektedir. Portatif ve taşınabilir ürünler bu tür durumlarda kullanılabilir. Kış aylarında bahçe kullanılmayacak ise salon ve antre gibi alanlarda da kullanılabilecek ürünler almak en doğrusu olacaktır. Bu sayede daha az masraf ile bahçe dekoru sağlanmış olacaktır.

Bahçe Bitkisiz Olmaz

Bahçeler her zaman bitki ve ağaçlar ile sarılırsa daha da şık bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Özellikle yeşilin sakinleştirici özelliği bahçeler için önemlidir. Planlama aşamasında hangi bitkilerin ekileceğine karar verilmelidir. Bunun yanında uygun bir ortam var ise bahçe kenarında küçük bodur ağaçlar şık bir sınır belirleyici olacaktır. Bodur ağaçların dışında çitler üzerine saksılar da konabilir. Bu sayede daha bahçeye girmeden huzurlu ortam misafirleri saracaktır.

Güzel Bir Aydınlatma Olmazsa Olmaz

Klasik aydınlatma ile yapılan tüm işlemler hiç olabilmektedir. Özellikle gece oturmalarında uygun olmayan aydınlatma tüm ortamın ahengini bozmaktadır. Bu nedenle bahçeye en uygun aydınlatmanın yapılması gereklidir. Gerekli tüm alanların aydınlatılması öncelikli olmalıdır.

Hemen her alan için aydınlatma şarttır. Gece aydınlık bir alan oluşurken gündüzleri aksesuar niteliği taşıyabilmektedir. Beyaz renk özellikle tercih edilmelidir. Bunun sebebi aksesuar ve mobilyaların daha çok ön plana çıkmasını sağlamaktır.

Süsleme ile Doyumsuz Bahçe Keyfi

Bahçenin en son düzenlenmesi gereken konu süslemedir. Esas olarak unutulan bir işlemdir. Ancak bahçeleri en çok renklendiren konular da süslemelerdir. Ufak bahçe aksesuarları, biblo gibi süslemeler bahçenin daha şık ve güzel görünmesini sağlamaktadır.