Ev Duvarlarının Boyaları Nasıl Seçilir

Ev Duvarlarının Boyaları Nasıl Seçilir?

İçerik

Evler herkes için çok önemli yapılardır. Yaşamımız bu alanda geçmektedir. Anılar, sevinçler ya da hüzünler burada yaşanmaktadır. Kendimizi en çok burada güvende hissederiz. Bu nedenle evin her alanının bize uygun olması gerekmektedir. Bunların başında duvar renkleri gelmektedir. Renklerin insan üzerindeki etkilerinin var olduğu bir gerçektir. Bu nedenle iyi bir renk seçiminin yapılması gerekmektedir.

Boya seçerken dikkat edilecek konular şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Bütçeye en uygun boya ve renk seçimi yapılmalıdır
 • Hangi odaların güneş alıp almadığına bakılmalıdır.
 • Çocuklu evler için leke tutmayan boyalar tercih edilmelidir.
 • Eşyalar ile uyumlu renkler için mobil uygulamalar kullanılabilir.
 • Katalogda seçilen boya ile sürülen boyanın tutması için zemin rengine dikkat edilmelidir.
 • Eşyalar ile renk uyumuna mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Renkli geçiş yapılacak ise boya kataloglarında yer alan geçişler kullanılabilir.

Bütçe İçin En İyi Seçim Yapılmalıdır

Boya yapmak ciddi masraflar gerektirebilmektedir. Özellikle geliri biraz daha düşük olan aileler iyi bir planlama sürecinde bulunmalıdır. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Evin metrekaresini çıkartın.
 • Hangi duvarda hangi rengi kullanmak istediğinize karar verin.
 • Alan için ne kadar boya gideceğini uzman bir kişiden öğrenin.
 • Boya ve fırça ile birlikte yan ürünlerin fiyatlarını mutlaka çıkarın
 • Uygun boyalar için uygun fırçalar ve rulolar alın.
 • Anlaşılacak usta ile yapılacak pazarlık en uygun fiyata göre metrekare üzerinden yapılmalıdır.

Bu maliyetlerin çıkartılması ile en iyi şekilde bütçe yapılabilmektedir. Maliyetlerin çıkartılması ile en önemli aşama tamamlanmaktadır.

Odaların Güneş Alıp Almadığını Kontrol Edin

Evlerin güneş alıp almaması oldukça önemlidir. Cephesine göre tüm odaların güneş alması muhtemeldir. Ancak güneş görmeyen odaların olması da olasıdır. Karanlık odaların açık renkli olması ve güneş alan odaların açık renkli olması ciddi avantaj sağlamaktadır. Bu sayede hem psikolojik hem de maddi olarak en uygunu seçilmiş olacaktır.

Çocuklu Evlerde Silinebilir Boyalar Kullanılmalıdır

Çocuklu evlerde ucuz boya kullanmak aslında biraz daha pahalıya yol açabilir. Çünkü çocuklar duvarları boyamayı çok severler. Bu nedenle boyandığında silinebilen boya seçmek en doğrusu olacaktır. Bunun yanında koyu renkler seçmek yerine açık renkler seçmek hem çocuklar için daha eğlenceli olur hem de bakımı koyu renklere göre daha kolay olmaktadır.

Renk ve Eşya Uyumu İçin Mobil Uygulamaları Kullanın

Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiş durumdadır. Bu gelişmelerden boya sektörü de yararlanmaktadır. Uygulamalar ile alanın resmi çekilmektedir. Bu sayede arka planda renkler değişebilmekte ve eşyalar ile uyumu kontrol edilmektedir. Böylelikle boyamadan uyumu görmek mümkün hale gelmektedir.

Seçilen Boyanın Zeminde Aynı Çıkması İçin Birkaç Kez Uygulama Gerekebilir

Bazı durumlarda kataloglarda seçilen boya ile duvara sürülen boya arasında fark olabilmektedir. Bunun nedeni boyanın kalitesiz olmasından değildir. Zemin rengi sürülecek boyayı hapsedebilir. Bu durumda iki hatta üç kat boya sürülebilmektedir. Elbette boyanın kalitesiz olması da bu duruma etkendir. Ancak genellikle zemin rengi daha etkili olmaktadır. Bu tarz bir durum ile karşılaşmamak için öncelikle astar boyası atmak daha iyi olacaktır. Böylelikle zıt renklerin birbirinin hapsetmesi engellenmektedir. Burada satıcının tecrübelerinden yararlanmak mümkün olmaktadır.

Bazı satıcılar sadece satışlarına bakmaktadır. Ancak boyanın tutup tutmayacağı ve astar boyanın gerekip gerekmediği konusunda ısrarcı sorular sorulmalıdır. Bu sayede ekstra masrafa girmeden kısa sürede istediğiniz boyayı yapabilirsiniz. Yine işinde usta olan kişilerin tecrübeleri de bu konuda sizlere yol gösterebilir.

Eşyaların Yerlerini Sık Değiştiriyorsanız Nötr Renkler Seçin

Evlerde zaman zaman değişiklikler yapılabilmektedir. Bu durumda boya ile eşyaların uyumu kaybolabilmektedir. Bu tür durumlardan kurtulmak için her türlü eşya ile uyum sağlayan boyalar tercih edilmelidir. Bunun için genellikle beyaz ve gri renkleri seçilmektedir. Böylelikle duvar renkleri değil, mobilyalar ön plana çıkacaktır.

Farklı Renkler Seçilecek ise Kataloglardaki Renk Geçişleri Yapılabilir

Bazı insanlar farklı renkleri kullanmak isteyebilir. Ancak burada uyumlu olmak oldukça önemlidir. Çünkü farklı renkler zihni yorabilmektedir. Bunun için kataloglarda yer alan renk geçişlerini kullanmak en ideali olacaktır. Oradaki geçişler en uygun hali ile verilmiştir. Bu sayede evlerinizin renk geçişleri daha dingin ve güzel olacaktır. Bunun için yine uzman bir yardım almak en iyisi olacaktır.