Ev Tadilatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Tadilatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İçerik

Ev tadilatı çoğu aile için içinden çıkılmaz bir durum halindedir. Birçok farklı usta ile çalışmak özellikle ciddi sıkıntılar doğurmaktadır. Ancak bunlardan önce yapılacakların listesini hazırlamak da ciddi zaman almaktadır. Doğru kişilere yaptırmak kadar neler yapılacağına karar vermek daha öncelikli bir konudur. Çünkü bazen akıllarda şekillenen konular evlerde istendiği gibi durmamaktadır.

Bu noktada iyi bir planlama ciddi önem taşımaktadır. Bunun yanında yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • İyi bir planlama süreci yapılmalıdır
  • Kaliteli ve dürüst kişiler ile çalışılmalıdır.
  • Yapılacak işlerin sıralaması iyi şekilde düzenlenmelidir.
  • Tadilat sırasında tüm eşyalar korunmalıdır.
  • Temizlik en son yapılmalıdır.

Planlama Süreci İyi Yapılmalıdır

Ev tadilatında planlama her şeyden önce gelmektedir. Bazen akılda olan ve kullanışlı diye düşünülen konular gerçekte öyle olmayabilir. Bu nedenle planlamanın yapılması şarttır. Yine planlama aşamasında hangi tip işlemlerin yapılacağına da kara verilmelidir. Örneğin balkonun odaya ya da mutfağa katılması ciddi bir alan kazandırırken, kullanış ve keyif açısında eksikliklere neden olabilir.

Bazı tadilatlar hem yapıya hem de binaya görsel ve sağlamlık açısında sorun çıkarabilir. Bu nedenle geri dönüşü olmayan tadilatlar yapılırken tüm ayrıntılar ele alınmalıdır. Başka yapılarda kullanışlı olan Amerikan mutfak, sizin yapınıza uygun olmayabilir. Bu nedenle bu tür değişiklikler yapılmadan önce yapıya en uygun proje hazırlanmalıdır.

Alanında Uzman ve Dürüst Kimseler ile Çalışılmalıdır

Tadilat yaparken her aşama ciddi önem taşımaktadır. Çünkü bir aşamadan yapılan hata ya da eksiklik geneli etkilemektedir. Bunlardan biri de tadilatı yapacak kişileri seçmektir. Genellikle tanınan ya da tavsiye edilen kişiler tercih edilmektedir. Ancak bu durum sonrasında sorunlar ortaya çıkarabilir.

Tanınan ya da tercih edilen kişiler genellikle işleri yavaş yapmakta ya da sizin istediğiniz şeklin dışına çıkmaktadır. Aşırı güven duygusu içerisinde olan çalışanlar da proje dışına çıkarak sizlerin hayallerini bozabilir. Bu nedenle çalışılacak kişiler ile anlaşma yapılırken dikkatli davranılmalı ve her aşamada kontrol edilmelidir. Son yıllarda artan uygulamalar ile usta tercihlerinizi mobil uygulamalar zerinden yapabilirsiniz. Bu sayede yorumları iyi olan ustalar ile anlaşmak mümkün olmaktadır.

Yapılacaklar Listesinin İyi Şekilde Hazırlanması Gerekmektedir

Tadilat planlaması ve tadilatı yapacak kişilerin seçilmesinin ardından iş planlaması yapılmalıdır. Bu sayede alınması ürün alım sırası ve kirlenme gibi durumların önüne geçilebilir. Örneğin cam balkon yapılırken öncelikle kırma aşaması yapılmaktadır. Bu aşamada balkona camların getirilmesi risk oluşturmaktadır. Camların yapı içerisinde tekrar taşınması hatta kırılması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı öncelikli işlerin planlanması ve daha sonra geri kalan işlerin halledilmesi gerekmektedir. Bu planlama hem işlerin zamanında yapılmasını sağlamakta hem de gereksiz iş yükünden kaçınmayı kolaylaştırmaktadır. Planlama ile birlikte iş süresi de ciddi oranda azalmaktadır.

İşlemler Sırasında Eşyalar İyi Korunmalıdır

Tadilat sırasında dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi mevcut eşyaların korunmasıdır. Tadilat yapılırken kırılan ve kullanılamaz hale gelen eşyalar daha fazla masrafa neden olmaktadır. Bu durum planlanan ücretin dışına çıkılmasına neden olmaktadır. Fazla para vermemek ve ekstra bütçe oluşturmamak için mutlaka iyi bir şekilde korunması ilk konudur.

Bunun için uygun bir planlama yapılması iyi olacaktır. Eğer salon ya da mutfakta bir işlem yapılacak ise mutlaka kırılabilecek ürünlerin yerlerini değiştirmek en doğrusu olacaktır. Tadilat aşamasına bırakılan taşıma işlemi hem işlerin aksamasına hem de ürünlerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle tadilattan önce taşıma işlemlerinin yapılması iyi olacaktır.

Temizlik En Son Yapılmalıdır

Tadilat aşaması istenildiği gibi bittikten sonra temizlik aşaması geriye kalmaktadır. Bu işlem için mutlaka tüm işlemlerim bitmesi beklenmelidir. Her işlemden sonra yapılacak temizlik her seferinde tekrar aynı yerler için uygulama gerektirecektir. Bu nedenle kaba temizlik her aşamadan sonra yapılabilir ancak genel temizlik mutlaka sonra bırakılmalıdır.

İnce temizlik işlemlerinde mümkün ise profesyonel kişilerden yardım almak en doğrusu olacaktır. Bu nedenle önceden planlama aşamasında bu konuda ilave edilmelidir. Gereksiz yorgunluğun ortaya çıkmaması ve daha iyi bir temizlik olması için ehil kimseler ile çalışmak en doğrusu olacaktır. Bu noktada yine mobil uygulamalar kullanılabilir ve sorunsuz şekilde tüm işlemler gerçekleştirilebilir.