Villa İle Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa İle Müstakil Evler Arasındaki Farklar

İçerik

Bağımsız yaşam alanları olarak dikkat çeken müstakil evler ve villalar, benzer olarak görülse de birbirinden tamamen farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle de bir villa satın almak isteyen kişiler için müstakil evler yeterli gelmeyecektir. Müstakil villalar ile müstakil evler arasındaki farklarda pek çok kriter ile ele alınabilmektedir. Yapı görünümü, mimari özellikleri, metrekare ölçüleri, bölüm sayıları, malzeme kalitesi ve konumu gibi pek çok farklı özellik, villa ile müstakil evlerin birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. Villa ile müstakil evler ortak yanlara sahip olsa da birbirinden tamamen bağımsız ve farklı bir konut seçeneği olduğu unutulmamalıdır.

Villa İle Müstakil Evler Arasındaki Farklar Neler?

Villa ile müstakil evler arasındaki farkları bilmeyen ve bu iki kavramı karıştıran kişiler için ayrımın net bir şekilde yapılmasını sağlayabilecek kritik detaylar vardır.

Bahçe Özellikleri

Villalarda bahçe olmazsa olmaz alanlardır. Çoğu zaman ağaçlar ve yeşil çimler ile kaplanmış olan bu bahçelerde, dinlenmek ve keyifli bir şekilde molalar vermek adına özel dış yaşam alanları oluşturmaktadır. Müstakil evlerde ise villalardaki kadar özenilmiş ve geniş bir alana sahip olan bahçe çoğu zaman bulunmamaktadır. Villaların olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi bahçeler olurken müstakil evlerde küçük ya da orta büyüklükteki bir bahçede yeterli olabilmektedir. Bu bakımdan 2 konut tipi arasındaki temel farklılıklardan bir tanesi bahçeye bakış açısı ve kullanım amacıdır.

Havuz

Villalarda çoğu zaman beklentiler özel villaya ait özel havuzlardır. Müstakil evlerde göremeyeceğimiz bu özellik, villalara özgüdür ve çoğu zaman villalarda küçük dahi olsa özel bir havuza yer verilmektedir. Lüks bir yaşam tarzını yansıtan bu havuz, müstakil ev satın alınmak istendiğinde kriterler arasına girmez. Ancak yeni bir villa satın almak isteyen kişinin villada olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi havuz olabilmektedir.

Metrekare Ve Kat Sayıları

Müstakil evlerde metrekare olarak çok geniş yaşam alanları bulunmaz. Ancak söz konusu villa olduğunda net kullanım alanları çoğu zaman 300 metrekarenin üzerindedir. Çok sayıda oda, salon ve ortak yaşam alanlarına sahip olan villalar, üstelik iki ve üç katlı şekilde inşa edilmektedir. Müstakil binalar ise daha çok tek katlı yapılardır. Villa ile müstakil evler arasındaki bu ayrım da yine ortaya ciddi farkların olduğunu net bir şekilde göstermektedir.

Bununla birlikte villalarda 4-5’e varan banyo ve tuvalet, 6-7 oda olabilmektedir. Müstakil evlerde ise standart banyolar, tuvalet ve odalar vardır. Villa kadar gelişmiş seçeneklerin olmaması, müstakil evler ile villalar arasındaki bir diğer önemli farkın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Fiziki konum

Müstakil evlerde yaşam alanları genellikle şehir merkezlerinin dışarısında olmaktadır. Kırsal alanlarda ya da mahalle aralarında yer alan müstakil evlerde her ne kadar bağımsız bir yaşam anlayışı olsa da bitişik nizamdaki diğer evler ya da yüksek apartmanlar, tamamen mahremiyet sunmadığından dolayı villalar kadar özel ve bağımsız bir yaşama şansı sağlamamaktadır. Ancak villalarda ise tam ters bir durum vardır. Çevresinde apartman gibi yüksek katlı binalar olmadığından dolayı tamamen bağımsız bir şekilde inşa edildiği için villalar ile birlikte kişiler özel bir yaşam alanına sahip olabilmektedir. Çevreden bağımsız tamamen villaya özel dış ve iç alanlar ile kişiler izole bir yaşam sürebilmektedir.

Her iki seçenekte de farklı özellikler ön plana çıkarak kişiler için seçenek sunmaktadır. Avantajları ve dezavantajları ile birlikte kişilerin kendi beklenti ve isteklerine göre seçim yapabileceği müstakil evler ve villalarda fiyatlandırmalar da bu yönde değişmektedir. Müstakil evler genellikle daha uygun fiyatlar ile satılmaktadır. Metrekare ölçüsü ve özellikle bahçe gibi özellikleri ne kadar fazla ise müstakil evlerin değeri de o kadar yükselmektedir. Villalarda ise başlangıç fiyatları ortalama olarak belirlidir. Yüksek metrekare sayıları ile birlikte bulunulan konum, sunulan ek seçenekler ve hizmetler, villa fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Özellikle villa fiyatları ile müstakil evlerin fiyatları karşılaştırıldığında arada çok ciddi farklılıklar görülmektedir. Bu fiyatlandırma da villa ile müstakil evlerin neden birbiriyle aynı olmadığının net bir göstergesi olarak kabul edilebilir

Yeni bir villa satın almak isteyenler ya da gerçek anlamıyla bir villa görmek isteyenler Naturel Life Villaları ile mutlaka tanışmalıdır.

 

Medici Villaları Tarihçesi