dekoratif amaçla kullanılacak eşyalar

Dekoratif Amaçla Kullanılacak Eşyalar

İçerik

Yaşam alanımız olan evlerimizde, baktıkça bize keyif ve mutluluk hissi veren bir dekorasyon uygulaması yapmak sizce de kulağa çok hoş gelen bir fikir değil mi? Ancak evinizi dekore ederken başka ne kullanabilirim diye tükendiğiniz bir noktaya gelebilirsiniz. Göstermek istediğiniz fotoğraf miktarını yeteri sayıda kullandınız ya da daha fazla mum kullanacak yer mi kalmadı? O zaman evinizi daha keyifli bir mekâna dönüştürmek için başka hangi dekoratif ev ürünleri veya eşyalarını kullanabilirsiniz? Sizlere bu yazımızda ışık tutacak ve son zamanlarda en popüler olan ürünlerden bazılarını önereceğiz.

Tablolar

Çoğu zaman dekorasyon yaparken duvar haricindeki alanlara odaklanırız ve duvarlarımızı ihmal ederiz. Ancak bir dekorasyonu gösterecek en önemli yer aslında duvarlarımızdır. Artık piyasada her bütçeye uygun duvar tabloları ya da dekoratif ürünleri bulabilmek mümkün. Maliyeti fazla olmayan ve de muhteşem görünen büyük bir parçayı eviniz için bulabilirsiniz.

Saatler

Bir duvar saati güzel bir dekoratif amaçla kullanılacak ürün kategorisinde olabilir. 2021 yılında nerdeyse her cihazda gösterilen zamana sahip olsak bile eskimeyen bir kültürdür saat. Analog, endüstriyel, çağdaş, guguklu ya da ne olursa olsun, iç tarzınıza uyan bir saat bulabilirsiniz.

Aydınlatma

Evlerimizi aydınlatmak için yalnızca avizeleri kullanmaktan vazgeçin. Tekli ampuller ya da lambalar artık geride kaldı. Ev dekorasyonunda aydınlatmanın öneminden sık sık bahsederiz. Mobilyalarınızın yanında kullanabileceğiniz ve ortama şıklık katacak tasarımda üretilen aydınlatmaları mutlaka tercih etmelisiniz. Örneğin bir masa lambası odanıza hoş bir hava katabilir. Ya da koltuğunuzun yanına yerleştireceğiniz şık bir lambader ortamın havasını bir anda değiştirebilir. Evimizde sert gölgeleri azaltan ve kendi başlarına bir dekor parçası olarak kullanılan aydınlatmaları mutlaka listenize eklemelisiniz.

Dekoratif Küreler

Küreler bir odadaki tüm çizgileri değiştirecek şekilde dekorunuza katkı sağlayabilir. Küreler artık sadece yılbaşı hediyeleri olmaktan çıktı. Evlerimizde kullanabileceğimiz Ahşap kürelerden taş motiflerine ve hatta metalik yüzeyeve havalı bir görüntüye sahip çeşitli dekoratif küreler bulabilirsiniz.

Fenerler

Fenerleri nerede kullanacağım diye düşünebilirsiniz ancak içine mum koyarak dekoratif bir görüntüyü oluşturmayı hiç denediniz mi? Fenerler artık günümüzde yalnızca dış mekân için kullanılmıyor. Vazo kullanmaktan sıkıldıysanız fener kullanmayı deneyebilirsiniz çünkü gerçekten muhteşem görünüyorlar. İçine mum koyabilirsiniz veya küçük bir bitkinin içerisine koyup mini bir sera koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

Küçük Bitkiler

Dekorunuzu canlandırmak için küçük saksı bitkileri, odundan parçalar, tüyler ve diğer doğal elementleri tercih edin. Sahte bitkiler ve çiçekler kullanmakta bir eve canlılık katmak adına işe yarayabilir.

Yastıklarınızı Değiştirin

Yatak odası ya da oturma odasında canlı ve havalı bir görünüm yaratmanın en kolay yolu kırlentlerdir. Bir kırlentle yeni bir renk, baskı ya da şekil kullanmak, tüm alanın havasını değiştirebilir.

Kilimler

Özellikle Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kilimler ve halılar ev dekorasyonu için en çok dikkat ettiğimiz husustur.  Kilimler hiçbir zemin kaplamasında bulunmayan bir sıcaklık, geçmişten miras ve konfor katmanı sunarlar. Sonsuz desende, farklı hikâyelere sahip ve birçok renk-stilde hazırlanmış olan kilimler, asırladır evleri süslemek için tercih edilirler. Antika kilimler genelde aile yadigârı olarak kabul görür ve nesiller boyunca aktarılır. Sizlerde evinizde antika kilimlere yer verebilir ya da büyüklerinizden size kalan bu orijinal parçaları ev dekorasyonunuzda harmanlayarak eşsiz ve otantik bir görünüm yaratabilirsiniz.

Mumlar

Mumlar birçok insanın takıntılı olduğu bir dekordur. Hatta birçok mum koleksiyoncuları günümüzde mevcuttur. Muhteşem kokuları ve her ortama şıklık katacak modelde tasarlanan görünümleri ile pek de haksız sayılmazlar. Bu nedenle dekoratif eşyalar listenizde kesinlikle mumlara yer verin.  Mumlar, diğer birkaç dekor parçasının yapacağının üzerinde evlerimize ambiyans katar. Mumların toksik etkilerinden muzdarip olmamak için soya mumu ya da doğal kokulardan üretilmiş mumlara yönelin.

Fotoğraf Çerçeveleri

Fotoğrafları çerçeveleri ya da ışıklı askılar ile fotoğrafları duvarlarımıza asmak evlerimize karakteristik bir kişilik katar ve en mutlu anılarınızı sergilemenin duygusal bir yoludur

El Yapımı Mobilyalar ve Objeler

2021 yılında el emeği ürünler değer kazanıyor ve bunları evimizde sergilemenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.  İster geri dönüşümden üretilerek yeni bir görünüm kazansın ister başkası tarafından el emeği ile üretilmiş bir obje olsun, el yapımı ürünleri dekorunuzda kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Örnek vermek gerekise evinizin dekoru için özel tasarlanan bir dresuar, kahvaltınız için çini tabaklar ve fincanlar veya duvarınıza asacağınız otantik bir el örgüsü… El emeği ile hazırlanan bu ürünler yaşam alanınıza kesinlikle değer katacaktır.