mutfak için gerekli gereçler

Mutfak İçin Gerekli Gereçler

İçerik

Evimizde en çok vakit geçirdiğimi yer olan mutfaklarımızda sıfırdan bir dizayn söz konusu ise süreç biraz karmaşık olabilir. Yemek pişirme yolculuğunda en iyi tencere hangisi ve hangi mutfak gereçlerine ihtiyacım var diye düşünebilirsiniz. Bu süreç mutfağa ilk kez adım atacak olan kişiler için kafa karışıklığı ve stresli bir duruma sebebiyet verebilir. Sizler için mutfağın olmazsa olmazları listesinde gezinmeyi ve ihtiyacınız olanları hemen seçebilmenizi kolaylaştıracak mutfak eşyalarını ele aldık.

Pişirme Kaşıkları

Mutfakta yemek pişirirken özellikle tahta ürünler tercih etmelisiniz. Çünkü tahta ürünler daima için daha mukavemetlidir. Bunun dışında silikon ya da plastik modelleri de tercih edebilirsiniz. Çelik modeller ise çizilme yemek pişirme tavalarında riskli bir seçenek olabilir.

Bardak Takımları

Mutfakta belki de en çok ihtiyaç duyulan eşyalardan olan bardaklar birçok çeşidi vardır. Misafirler için çay bardağı seti, su bardakları ve meyve sularınız için kullanacağınız meşrubat bardağı takımları ya da bir kahve molası için kahve fincanlarına ihtiyacınız olacaktır. Su bardaklarınızı farklı boylarda almanızı önerebiliriz. Ayrıca günlük kullanımlar için çay bardakları, kahve fincanları, çay ve fincan kupaları için kendi zevkinize göre farklı koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. İlk başta bu kadar kapsamlı bir bardak listesine ihtiyacınız olmasa da zaman içerisinde daha fazlasına ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Saklama Kapları

Her gün evde pişen yemeklerin fazlasını dolapta tencereler ile saklamak yer kaplayabilir. Bu nedenle uzun süre yemeğinizi taze bir şekilde koruyacak nano teknoloji ile üretilmiş saklama kaplarını mutlaka edinin.

Baharatlıklar

Yemekler de kullandığımız baharatları poşetleri ile saklamak dağınık bir görünüme ve dökülmelere sebebiyet verebilir.  Bu nedenle mutlaka baharatlık takımı mutfak için alınmalıdır.

Kavanozlar

Mutfağınızın yeni aşçısıysanız kavanozlara pek ihtiyacını olmadığını düşünebilirsiniz ancak yanılıyorsunuz. Mutfakta ve yemek konusunda deneyim kazandıkça yazlık ve kışlık ürünlerinizi muhafaza edebileceğiniz kavanozlara mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

Şef bıçakları

Bıçaklar bir mutfakta mutlaka olması gereken temek bir malzemedir. Başarılı bir yemek ve sunum için ergonomik  bıçaklara ihtiyaç vardır. Kullandığınız bıçak ne kadar kesin ve tutuşu rahat olursa hazırladığınız yemekler de o derece başarılı olur. Kısacası mutfak malzemeleri listesi içinde ilk olarak almanız gereken eşya elbette ki şef bıçaklarıdır.

Tencere Setleri

Bir mutfakta yemek pişirebilmek için en az birkaç tane tencere veya tavaya ihtiyaç vardır. Hızlı pişirmeler için düdüklü tencere, pilav veya karnıyarık gibi yemekler için özel olarak üretilen tencere ve tava modelleri kullanabilirsiniz.

Hassas Tartı

Lezzetli ve tam kararında bir yemek hazırlamak için gerekli olan mutfak eşyaları arasında yer alan ürünlerden biride mutfak tartılarıdır. Özellikle gramlar üzerinden tarif hazırlıyor iseniz size büyük fayda sağlayacak mutfak tartılarına mutfağınızda yer açın.

Spatula

Mutfakta, sağlık açısından özellikle silikon spatula tercih etmek mutfak gereçleri içerisinde işinize en çok yarayacak olan mutfak gereçleridir. Yüksek ısıya dayanıklı olmaları ve bulaşık makinelerinde yıkanmaya müsait olmaları açısından kullanışlı ürünlerdir.

Kesme Tahtaları

Bambudan yapılmış kesme tahtası tercih etmek özellikle bıçaklarınız ile doğrama işlemlerini gerçekleştirirken mutfak gereçleri kategorisinde bulabileceğini hem şık hem de çok sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Çaydanlık

Çaydanlık çay tiryakileri için vazgeçilmez bir mutfak eşyasıdır.  Bunun yanında çaycı olarak da bilinen elektrikli çay makineleri, uzun süredir çay tiryakilerinin en sık tercih ettiği mutfak eşyası konumundadır. Çayı hem hızlı hem de daha lezzetli şekilde hazırlamasından dolayı çay severlerin gözdesi olan çay makinelerinin çelik materyalden üretilmesi aynı zamanda uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. Farklı renk yelpazesine sahip bu çaydanlıklardan istediğinizi seçerek mutfağınıza hoş bir görünüm katabilirsiniz.

Kahve Cezvesi ya da Kahve Makinesi

Kahve tutkunları için mutfağın vazgeçilmezlerinden birisi de kahve cezveleri ya da kahve makineleridir. Kahve makineleri tercih ederek vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Rondo- Blendır

Mutfaktaki en büyük yardımcılarınızdan olan bu aletler elektrikli veya manuel olmak üzere iki farklı şekilde tercih edilebilir.  Küçük mutfak eşyaları arasında yer alan rondolar ya da blendır setleri   ile pek çok malzemeyi kısa bir süre içinde doğrayabilir ve hazırlayabilirsiniz

Çok Amaçlı Mutfak Robotları

Mutfakta işimizi kolaylaştıran ve harikalar yaratan bir diğer ürün de hiç şüphesiz mutfak robotlarıdır. Size hem vakitten tasarruf ettiren ve en önemli özelliği ise yorulmadan tam lezzetinde hamur işleri ya da farklı yemeklerin ön hazırlığını yapabilme imkanı sağlayan mutfak robotları hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin en çok işine yarayacak mutfak ürünüdür. Birçok renk ve modeli bulunan mutfak robotları ile mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz.