perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik

Eviniz için perde seçimi yapmak üzere misiniz? Bunun oldukça kolay bir adım olduğunu düşünebilirsiniz, ancak dikkate alınması gereken birçok şey olduğunu biliyor muydunuz? Evinize uyumlu bir perde seçebilmek için sahip olmanız gereken tek ihtiyaç bütçe değil. Seçtiğiniz perdeler uzun bir süre evinizi süsleyecek.  Evinizi ısıtmada dahi büyük rol oynayan perdeleri doğru seçtiğinizden emin olmalısınız.

Perde satın alırken dikkate alınması gereken çok şey vardır. Uzunluk, renk, tasarım, kalite gibi kontrol edilmesi gereken önemli faktörler bulunmaktadır. Ayrıca, onları özel olarak mı yaptırmanız yoksa hazır olarak mı satın almanız gerektiği gibi önemli sorular da var. Perde alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli kriterleri aşağıda bulabilirsiniz:

Güneş Faktörü

Perdelerinizin zamanla güneşin olumsuz etkilerine maruz kalma ve yıpranma payını hesaba katın. Eğer odanız çok güneş alıyorsa renkleri açık ve pastel tutun. Açık renkler, geç solma eğilimindedir. Soldukları zamanda koyu renkli perdelere göre daha monoton görünür.

Kumaş Yapısı

Kumaş, evin nefes almasını sağladığı için perde seçerken önemli bir kriter olmaktadır. Perdelerinizin uzun ömürlü olması ve muhteşem görünmesi için kaliteli bir kumaş seçimi önemlidir. Kumaşlar ne çok ağır ne de çok hafif olmalıdır. Çünkü her iki durumda da perdelerin parçaları arasında bütünlük olmayacaktır. Ayrıca, bazı perde üretiminde kullanılan bazı malzemeler serbest hava akışına izin verir. Yani tozu dışarıda tutabilen perde seçimini dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde ortam çok boğucu olabilir olacaktır ve perde ağırlığı da artacaktır.

Perde Kumaşının Kalitesi

Kumaşın durumuna bakın. Mağazada seçiminizde önce teşhir olarak sergilenen perdeleri inceleyin. Perdeyi katlayarak kumaş kalitesine, dayanıklılığına, dökümüne bakın.

Perde Malzemesi

Perde malzemesine dikkat edin. Ya tek bir malzeme ya da seçeneklerin bir kombinasyonunu tercih edebilirsiniz. Birçok ev sahibi, ışığın azaldığı ve havanın soğuduğu günlerde parlak kumaşları, güneşli günlerde havadar olmasını sağlayacak pamuk ve keten kumaşları ya da normal iklim koşullarına uygun evlerde ağırlık katmak için kalın, koyu kadife veya süet kombinasyonunu tercih eder. Pencere perdeleri en iyi ipek, suni ipek, pamuk, keten ve kadife kumaşları taşır. Rayon kumaş ise güneşli alanlarda uygun olmaktadır. Işığı engellemek ve sıcaklığı içeride tutmak önemliyse, ince malzemenin üzerine kalın, yalıtkan bir keçe malzemesinden yapılmış fon perde eklenebilir.

Perde Uzunluğu ve Astarı

Evlerimize hoş bir görünüm katan perdeleri seçmeden önce pencere boşluğunu ve perdenizin nereden başlamasını istediğinizi hesaba katın.  Yüksekten perde kullanmak küçük odalara yüksek bir görünüm katar.

Peki, Perdeler İçin Pencere Ölçümü Nasıl Yapılır?

Pencerenin üstünden fazladan birkaç karış yüksekliği ölçerek başlayın Perdelerin parkeler üzerinde dökümlü durmasını istiyorsanız(geleneksel bir görünüm için) ve yalnızca süpürgeliklerin astarlanmasıyla (modern, çağdaş bir görünüm için) uzunluğu ölçün. Perdelerinize daha dolgun bir görünüm katmak için kenarlardan iki karış kadar ölçü ekleyebilirsiniz.

Özel Yapım Perdeler

Özel yapım pencere perdeleri, hazır olanlardan daha fazla avantaja sahiptir. Boyutları pencere boyutuna göre ayarlanabilmekte, ısmarlama panelleri farklı tasarımlarda ve çeşitli malzemeler bir araya getirilerek farklı amaçlar ve görünümler için ayarlanabilmektedir.

Kullanmaya Hazır Perdeler

Hazır perdeler artık birçok tasarımda ve farklı malzemelerde fiziki mağazalarda, marketlerde ya da online olarak satılabilmektedir. Standart ölçülerde üretildikleri için özel yapım perdeler kullanmak cazip bir seçenek olabilir. Özellikle sık mekân değiştiren kişiler için uygundur. Ancak unutulmamalıdır ki daha kaliteli perdelik kumaş alımı ve dikimi daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Yıkama Faktörü

Sadece kuru temizleme de yıkanabilir perdeler yerine çamaşır makinesinde yıkanabilen perde seçmeye özen gösterin. Aynı zamanda bu seçeneğin bütçeniz için ek bir masraf oluşturmayacağına dikkat edin. Eğer evde yıkamayı düşünmüyorsanız oturma odaları ve salon gibi alanlar için perdeleri genellikle kuru gönderebilirsiniz çünkü makinede bilinçsiz bir şekilde perde yıkamak perdelerin bozulmasına neden olabilir. Evde yıkama için günlük perdeler uygun seçenektir ve yıkandıktan sonra tekrar tekrar kullanılabilir. Satın almadan önce perde aldığınız yerin uzmanlarına danışmanız önemlidir.

Perde Maliyetleri

Yeni bir perde seçimi yaparken bütçeniz müsait ise, perde ve evinizin uyumlu bir şekilde tasarlanması için profesyonel ekiplerden yardım almanın sizlere birçok katkısı olabilir. Bunun için seçeceğiniz perde mağazasının uzman çalışanlara sahip olması, size fikirler sunabilmesi ve sizi sürekli mağaza ve ev arasında mekik dokumanızdan kurtaracak bilgi ve tecrübeye sahip olması önemlidir.