villa dekorasyonu

Villa Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik

Villa denilince akla ilk olarak roma mimarisine benzer tasarımlara sahip gösterişli ve iki katlı yapılar geliyor. Şehirden uzakta yer alan evlere, müstakil konutlar villa olarak bilinmektedir. Ancak bir evin villa niteliği taşıması için villa içi dekorasyonunun da büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Çünkü iç mimari ve dekorasyon, yaşam alanlarına çekicilik katan en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şehir yaşantısının zorluklarından biri de insanların kendilerine nefes alacak bir alan bulamamalarıdır. Çünkü şehirde binalar iç içe ve daireler evler bir aradadır. İnsanlar kendileri için ait bir ortam bulmakta zorlanırlar. Şehir hayatı trafik, gürültü ve kalabalık ve çok fazla insan topluluğu anlamına geldiğinden bütün bu saydığımız kent yaşamının insanların üzerinde stres yaratmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden şehirde yaşayan insanlar doğayla iç içe, gürültüden uzak, stres yaratmayan bir ortam arzu ederler. Şartlar el verdiği takdirde tüm bu kalabalıktan kaçmak için doğa içinde kendinize ait müstakil bir yaşam alanı oluşturmak mümkündür. İşte burada devreye villa ve müstakil evler devreye girmektedir. Villa dekorasyonu konusunda birçok alternatife sahip olmak sizlere sadece özgür bir yaşam alanı değil aynı zamanda doğa içinde cennet gibi bir mekânda yaratabilir.

Bizler de bu blog yazımız da villa sakinleri için göz alıcı ve albeniye sahip dekorasyon önerileri aktaracağız. Yaşam alanlarına renk katmak, daha şık ve daha nefes alınabilir bir hale getirmek isteyenlerdenseniz önerilerimize bir göz atabilirsiniz. Bakanın dönüp bir daha bakacağı bir villa dekorasyon için yapılması gerekenlere kısa bir göz atalım.

Dekorasyonun Olmazsa Olmazı Aydınlatma

Villa dekorasyonu için önem arz eden ışıklandırma atmosferi bir anda değiştirecektir. Bunun için doğal ışık ve yapay ışık kaynaklarını mutlaka kullanmalısınız. Hem doğal ışığı içeride almak, hem de yapay ışık kaynaklarıyla bu aydınlığı desteklemelisiniz. Bu nedenle büyük ve geniş pencereler seçilmesine dikkat edilmelidir. Aydınlık ve ferah bir mekân yaratmak için doğal ışık kaynağı olan güneşin içeri girmesine izin vererek atmosferi olumlu yöne taşıyabilirsiniz.

Havuz En Göz Alıcı Yer Olmalı

Özellikle son zamanlarda havuzlu villalar yaşam alanları için odak noktası haline geldi. Günün her saatinde keyifli vakitler geçirmek isteyenler için havuz önemli bir etkendir.  Taşıyla, büyüklüğü ile havuz bir villa dekorasyonunda dikkat çekici bir unsur olabilir. Özellikle renklendirme sistemi ile geceleri ışıl ışıl görünümüyle huzur veren, gündüzleri canlı görünümüyle stresi uzaklaştıran havuz detayına villa dekorasyonunda yer verilmelidir.

Villa Dekorasyonunda Ağırlık Katmak İçin Zemin Döşemesi

Dekorasyon için dikkat edilmesi gerekenler arasında zemin döşemesi ayrı bir öneme sahiptir. Villa dekorasyonunda neme dayanıklı ahşap görünümde porselen karolar zeminde oldukça şık bir görüntü sağlayacaktır. Fayans tercih edecek kişilerin dikkat etmesi gereken özellikler arasında temizlenmesi kolay, renk ve model olarak dekorasyona uyumlu olan taşlar tercih edilmelidir.  Ahşap zemin için laminat seçimi da tercih edilebilmektedir. Mobilya ve diğer dekorasyon eşyaları ile uyumlu zarif bir görünüm elde etmek için zemin seçimi oldukça önemlidir.

Tavan Dizaynı Göz Ardı Edilmemeli

Villa dekorasyonu için tavan dizaynı birçok kişi için bir bilinmezlik olabilir. Ancak tavan tasarımına özen göstermek villanıza inanılmaz bir atmosfer katacaktır. Villa büyüklüğünüze bağlı olarak aydınlatma üniteleri, spot ışıklar veya devasa şık ahizeler tercih edebilirsiniz. Avizeler stili yansıtacak şekilde seçilmelidir. Salonlarda büyük avize seçmek gerekirken, diğer alanlarda küçük avize seçimi doğru olacaktır.

Şık Bir Villa Dekorasyonu İçin Renklerin Uyumu

Doğru aydınlatma ve diğer detaylarıyla birlikte villa dekorasyonu için dikkat edilmesi gerekenler arasında renkler ve seçimlerin önemi büyüktür. En çok vakit ayrılan odalar hoş ve modern tarzda dekorasyon edildiğinde konforlu bir alan yaratılacaktır. Renk seçiminde beyaz, siyah veya kırmızı gibi renkler kullanılabilir ya da bu renkleri nötr renklerle optimize edebilirsiniz.

Villa İçi Nasıl Dekore Edilmeli?

Bir villa dekorasyonunda en önemli başlıklara değindikten sonra iç mimari için yaşam alanını daha özel kılan, daha işlevselliği ön plana çıkaran küçük detaylara da göz atmak fayda sağlayacaktır.

  • Özel köşeler yaratın
  • Dekorasyona uygun halılar tercih edin
  • Geniş alanları bölerek kullanın
  • Tablolarla dekorasyonunuza hava katın
  • Ev bitkileri kullanın
  • Ağırlık katmak için ahşap malzeme ve ürünlere yer verin